Socjourbanistyka UW

Aktualności

24 maja 2018 prof. Barbara Lewenstein, dr Maria Środoń oraz studenci naszej ścieżki: Zofia Wiśniewska, Sara Majcher-Wojciechowska, Amadeusz Kierepka i Julia Trzcińska konsultowali pomysły mieszkańców w czasie warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). W grupach warsztatowych pomagaliśmy w zazielenianiu dwóch podwórek i zakładaniu ogrodu społecznościowego oraz aranżacji przestrzeni wspólnych w dwóch warszawskich liceach.

Foto: Dariusz Śmiechowski

Miło jest nam przekazać, że właśnie rozpoczyna się realizacja I etapu projektu nawigacji po osiedlu Jazdów zgodnego z rekomendacjami przygotowanymi przez naszych studentów w ramach ubiegłorocznych zajęć "Partycypacyjne projektowanie przestrzeni publicznych".

Projekt jest wynikiem unikalnej współpracy:

• społeczności lokalnej (Otwarty Jazdów- Partnerstwo dla Osiedla Jazdów), która wzięła udział w badaniu potrzeb i umożliwiła prowadzenie badań użytkowników Osiedle Jazdów podczas wydarzeń w domkach fińskich,
  • Domu Kultury Śródmieście, którego Dyrektor Joanna Strzelecka udostępniła na potrzeby zajęć przestrzeń Rotacyjnego Dom Kultury na Jazdowie i wniosła perspektywę instytucji publicznej do procesu badawczego
  • Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych - przede wszystkim zaangażowanych w badania studentów (Kasia Bajtlik, Paweł Królikowski, Agata Czaplarska, Julia Dąbrówka, Kuba Korzeniecki, Katarzyna Malinowska, Agnieszka Nasiłowska, Paulina Sabała, Jarosław Trofimiuk, Paulina Wojtczak, Antonina Piegat) i prowadzących zajęcia (Ewa Zielińska i Barbara Lewenstein)
  • i przede wszystkim inicjatora całego przedsięwzięcia - Michała Kwasieborskiego, który przygotował projekt nawigacji jako część swojej pracy doktorskiej o procesie projektowym.

Ciekawy jest też sposób realizacji nawigacji - jej elementy (słupki z nazwami alejek, otwarte "bramy" identyfikujące Osiedle Jazdów i społeczność Otwarty Jazdów, tablica/mapa informacyjna na temat wydarzeń) zostaną wykonane w ramach wolontariatu pracowniczego 24-26 maja, pod okiem architektów z domku "Otwarta Pracownia Jazdów" i Michała Kwasieborskiego.

Na zdjęciach ostatnie spotkanie grupy Otwarty Jazdów - Partnerstwo dla Osiedla Jazdów, na którym dyskutowano o projekcie. Obecny był również Kuba Korzeniecki, który przypominał o wnioskach z badań.

Gratulujemy realizacji!

Informujemy, że w roku akademickim 2018/2019 ścieżka Współczesne miasta. Badania i działania zostanie uruchomiona na studiach zaocznych II stopniach.

Kierownik projektu Laura Raczyńska – animatorka społeczności lokalnej - nasza absolwentka - poszukuje osób do współpracy przy projekcie „Spotkajmy się na Twardej”. Jest on realizowany w ramach budżetu partycypacyjnego i ma na celu integrację mieszkańców z okolic pl. Grzybowskiego. Jednym z elementów projektu będzie diagnoza lokalnej społeczności. Obecnie szukamy wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc w jej przeprowadzeniu i pomyślałam, że studenci ISNSu mogą być tym zainteresowani.

Ogłoszenie o naborze wolontariuszy znajduje się tutaj. Zainteresowani mogą pisać bezpośrednio do mnie lub na adres: natwardej@um.warszawa.pl