Desk research, analizy wizualne i badania użytkowników związane z budową Kampusu Powiśle w ramach Programu Wieloletniego Uniwersytetu Warszawskiego
semestr zimowy 2017/2018
Uniwersytet Warszawski realizuje obecnie duży program inwestycyjny, którego celem jest nie tylko wybudowanie kolejnych budynków (akademików, budynków administracji i naukowo-dydaktycznych), ale też redefinicja tego czym jest „kampus” i jaka jest rola uczelni w kontekście społeczno-przestrzennym w XXI wieku., zarówno dla społeczności akademickiej, jak i dla miasta i jego mieszkańców.
Od września do stycznia 2017 roku UW organizuje kilkanaście procesów konsultacyjnych na różnych wydziałach i w różnych jednostkach administracyjnych, których celem będzie wypracowanie założeń architektonicznych dla nowych lub przebudowywanych budynków.
Zadaniem uczestników zajęć PPPP jest stworzenie rekomendacji dotyczących rozwiązań przestrzennych uwzględniających potrzeby studentów i doktorantów UW, w wybranym obszarze funkcjonalnym.
Studenci stanęli przed następującymi pytaniami:
- co wynika z dotychczas przeprowadzonych badań (analiza raportów pod względem zidentyfikowanych do tej pory problemów i możliwych rozwiązań)?
- jaki obszar badań wymaga pogłębienia?
- jakie potrzeby „ja sam/ja sama” mam w wyróżnionym obszarze (autodefinicja, udział w konsultacjach jako uczestnik i jako obserwator)
- jakie narzędzia wykorzystać do zbadania wyróżnionego obszaru?
- jak na podstawie badań społecznych przygotować rekomendacje dla zespołu architektów?
- jakie standardy zdefiniowane w trakcie badań wymagają wdrożenia w kontekście wszelkich nowych inwestycji UW, nie tylko tych dotyczących Kampusu Powiśle?
Zajęcia realizowane są we współpracy z Biurem Innowacji w Przestrzeni Akademickiej UW, które jest organizatorem procesu konsultacji oraz którego pracownicy (architekci) stworzą koncepcję projektową Kampusu Powiśle.