Socjourbanistyka UW

Facebook


Analiza dostępności, badania społeczne i propozycje rozwiązań dotyczące identyfikacji przestrzennej osiedla Jazdów w Warszawie.

semestr letni 2016/2017

Osiedle Jazdów (kolonia drewnianych domków fińskich położona na tyłach Parku Ujazdowskiego w warszawskim Śródmieściu) pełni dziś w przeważającej mierze funkcje społeczno-kulturalne, tym niemniej niektóre zabudowania wciąż pełnią funkcje mieszkań komunalnych. Lokowanie drewnianej zabudowy w 1945 roku odbywało się na zasadzie grupowania jej w tak zwane „gniazda sąsiedzkie”, liczące po 6 domków, z przestrzenią wspólną pośrodku. Numeracja, która za tym podążała, przestała być intuicyjna dla użytkownika osiedla w momencie, kiedy wiele domków rozebrano w toku realizacji kolejnych inwestycji (jak Trasa Łazienkowska i ambasady) oraz częściowo zreazliowanego planu likwidacji osiedla w 2011 roku. Dziś takie numery jak 3/5, 5a/1 czy 8/2 nastręczają problemów gościom, pragnącym brać udział w wydarzeniach oferowanych przez organizacje pozarządowe działające w domkach. Dodatkowo, brak jasnych podziałów przestrzeni mieszkalnej i publicznie dostępnej powoduje konflikty, a czasem brak chęci do eksploracji osiedla, z obawy przed naruszeniem domowego miru.

Studenci stanęli przed następującymi pytaniami:

  • jakich narzędzi użyć do zbadania obecnych praktyk poruszania się po osiedlu Jazdów (nawigowania po terenie)?
  • jakie grupy należy wyróżnić w procesie badawczym?
  • jakie nawyki towarzyszą poruszaniu się po osiedlu Jazdów?
  • jakie oczekiwania względem dostępności osiedla Jazdów mają gospodarze domków (udział w spotkaniach grupy roboczej „nawigacja” w ramach Partnerstwa Otwarty Jazdów)?
  • jakie rozwiązania będą sprzyjać dostępności wydarzeń na osiedlu (tworzenie i badanie prototypów)?
  • jak pogodzić interes gospodarzy domków, ograniczoną przestrzeń domków i ogrodów, szacunek dla przyrody i drewnianej zabudowy z koniecznością pełnienia przez osiedle misji publicznej a tym samym promocji wydarzeń i większego napływu gości?

Partnerami zajęć byli: Dom Kultury Śródmieście, którego Dyrektor Joanna Strzelecka udostępniła na potrzeby zajęć przestrzeń Rotacyjnego Domu Kultury na osiedlu Jazdów, Partnerstwo Otwarty Jazdów oraz Michał Kwasieborski, projektant realizujący na osiedlu projekt dyplomowy dotyczący wykorzystania formuły design thinking do projektowania rozwiązań przestrzennych z udziałem społeczności lokalnej. Rekomendacje studentów stały się podstawą do stworzenia przygotowanej przez niego identyfikacji przestrzennej osiedla Jazdów.

Studenci pracowali w trzech grupach. Raporty grup: